شنبه 3 آبان‌ماه سال 1382
چند نکته برای سلامت جویان قبل از تمرین*
چند نکته برای سلامت جویان قبل از تمرین*

چنانچه لباسی برای تمرین انتخاب می کنید،لباسی باشد که در آن احساس راحتی کامل بکنید و لذا کاملا گشاد و رنگ لباستان ترجیحا سفید باشد و جنس آن از مواد شیمیایی مثل نایلون نباشد.

اگر بصورت گروهی کار می کنید ،جهت کمک به ایجاد محیط آرام و عاری از موارد جلب توجه که ذهن را از تمرکز باز می دارد لطفا از استعمال ادکلن ،عطر و اسپری خودداری کنید.

حداقل تا سه ساعت قبل از انجام تمرینات یوگا هیچ گونه غذای جامدی میل نفرمایید.(می توانید تا نیم ساعت قبل از تمرین از آب میوه و یا نوشیدنی های شیرین استفاده نمایید.)

نکته خیلی مهم:::آساناهای یوگا با تمرینات ورزشی فرق اساسی دارد و آن اینکه سه جز اساسی دارد آرامش،تمرکز و همراهی حرکات با تنفس

در انجام تمرینات یوگا همیشه
به خاطر داشته باشید که ابدا فشار اضافی به خود وارد نیاورید بلکه تا جایی وارد حرکات بشوید که احساس لذت داشته باشید و نه درد.

در یوگا هیچگاه مسابقه و مقایسه وجود ندارد بلکه اساس کار بر این است که هرکس برای خودش موجود واحدی است با ویژگیهای مخصوص به خود و در مسیر اختصاصی خود قدم بر می دارد و لذا همیشه اول است.

ایده ال ترین حالت انجام تمرینات یوگا،انجام آن روزی دوبار هنگام طلوع و غروب آفتاب در زمان و مکان یکسان و با لباس تمرینات ثابت در محلی که دارای هوای سالم و عاری از دود و گرد و غبار است،میباشد و لذا برای کسب نتیجه بهتر سعی کنید تا حد امکان خود را به شرایط نزدیک کنید

هیچگاه تمرینات یوگا را با عجله واز روی اجبار انجام ندهید.انجام تمرینات یوگا به طرز صحیح به دلایل علمی همیشه باعث ایجاد طراوت و آرامش میشود و لذا آگاه باشید هیچگاه خود را با غیر اصولی انجام دادن تمرینات خسته نکرده و به خود صدمه نزنید.

مدت انجام تمرینات یوگا حداقل 40دقیقه در روز است و سعی کنید تمرینات را در محلی انجام دهید که هوای ملایم و تمیز داشته باشد.

سعی کنید در طول تمرین چشمهایتان بسته باشد مگر در مواقعی که لازم است برای حفظ تعادل و...چشمها باز باشد.

می توانید جهت زیر انداز از یک پتوی دولا یا تشک مخصوص یوگا استفاده کنید .

تمرینات را در محلی انجام دهید که دمای آن ملایم و دارای هوای کافی باشد و در جریان باد یا گرد و غبار و دود نباشد.

سعی کنید تمرینات را با روحیه معتدل و صبورانه و افکاری مثبت و امیدوار انجام دهید

در حین اجرای تمرینات تنفسها آهنگ طبیعی خود را داشته باشند و از حبس تنفس یا نگه داشتن دم خودداری کنید.

اگر دچار کسالت یا ناراحتی بارزی هستید قبل از اجرای تمرینات با پزشک خود مشورت کنید.

در مواقع زیر تمرینات یوگا را انجام ندهید:
در هنگام خستگی یا کوفتگی شدید عضلانی،بیماری،تب و همچنین خانمها در روزهای عادت ماهانه.